Фактичні витрати палива
Методичні вказівки до вирішення типових завдань
Завдання 1. Витрата палива на виробничі потреби підприємства характеризується в звітному періоді такими даними:
Вид топлива | Единица измерения | Расход | |
по плану | фактично | ||
Мазут топочний Вугілля Природний газ | т « тис. м3 |
Середні калорійні еквіваленти (коефіцієнти) переведення в умовне паливо: мазут - 1,37 т; вугілля - 0,9 т; газ - 1,2 тис. м3.
Визначити: 1) загальне споживання умовного палива за планом і фактично; 2) відсоток виконання плану по загальному витраті палива; 3) питомі ваги фактично витраченого палива.
Розв’язання:
1. Для визначення загального споживання палива використовується умовно-натуральний метод; витрати за планом і фактично обчислюються в одиницях умовного палива:
ум. од.;
ум. од.
2. Відсоток виконання плану по загальному витраті палива:
Отже, фактичний витрата палива перевищує плановий на 3,27%.
Для визначення питомої ваги витраченого палива (структури витрати палива) використовується допоміжна табл. 2.1.
(712,4: 1810,4) ∙ 100 = 39,4% і т. д.
Таблиця 2.1
Вид топлива | Витрачено умовних одиниць | Питома вага в загальному обсязі витрат, % |
Мазут топочний Вугілля Природний газ | 712,4 270,0 828,0 | 39,4 14,9 45,7 |
Итого | 1810,4 | 100,0 |
Завдання 2. Відомо, що за рік у регіоні народилося 2477 дітей. Середня чисельність населення регіону - 245300 чол. Визначити, скільки народжень припадає на 1000 чол. населення (тобто розрахувати відносну величину інтенсивності).
Розв’язання:
Відносні величини інтенсивності характеризують ступінь поширеності явища в середовищі. Ці показники розраховуються як відношення обсягу досліджуваного явища до обсягу середовища, в якій це явище розвивається. Таким чином, на 1000 чол. населення народжуваність становить 10,1.
Завдання 3. За планом обсяг продукції у звітному році має зрости проти минулого року на 2,5%. План випуску продукції перевиконано на 3,0%.
Визначити фактичний випуск продукції у звітному році, якщо відомо, що обсяг продукції минулого року склав 5600 тис. грн.
Розв’язання:
За умовою задачі відносна величина планового завдання склала:
Qбаз. = 5600 тис. грн.
Тоді Qпл. = 5600 ∙ 1,025 = 5740 тис. грн.
Відносна величина виконання плану:
Звідси Qфакт. = 1,03 ∙ 5740 = 5912,2 тис. грн.
Завдання 4. Є такі дані про виробництво і собівартості продукції на двох підприємствах за два квартали:
підприємство | 1 квартал | 2 квартал | ||
Собівартість одиниці, грн. | Об’єм производства, тыс.ед. | Собівартість одиниці, грн. | Вартість випуску, тис. грн. | |
7,0 | 6,5 | 26,0 | ||
10,0 | 10,8 | 64,8 | ||
Всього | - | - | 90,8 |
Визначити середню собівартість продукції в кожному кварталі.
Розв’язання:
Для того, щоб вибрати форму розрахунку середньої, необхідно записати логічну формулу осередненою показника, у нашому прикладі - собівартості:
У першому кварталі відома собівартість (ознака х) і обсяг виробництва (частота f), тобто дано знаменник логічної формули, тому середня собівартість розраховується на основі середньої арифметичної зваженої:
У другому кварталі за умовою відсутня обсяг виробництва, але відомий чисельник логічної формули (М) - вартість випуску продукції. Отже, в даному випадку необхідно скористатися формулою середньої гармонійної зваженої:
Таким чином, у другому кварталі по двох підприємствах собівартість збільшилася в середньому на 0,48 грн., Незважаючи на те, що на кожному підприємстві собівартість зменшилася. На таке збільшення вплинули зміни у структурі випуску продукції підприємствами.
Завдання 5. Є такі дані про експорт продукції металургійного комбінату:
Вид продукції | Питома вага продукції на експорт, % | Вартість продукції на експорт, тис. грн. |
Сталь арматурная Прокат листовой | 40,0 32,0 |
Визначити середня питома вага продукції на експорт.
Розв’язання:
Логічна формула осередненою показника:
За умовою задачі відомий чисельник - вартість продукції на експорт. Тому при рішенні використовується формула середньої гармонійної зваженої.
М - вартість продукції на експорт;
х - питома вага продукції на експорт.
Середня питома вага продукції на експорт:
Завдання 6.Є такі дані про витрати часу на виготовлення однієї деталі робочими бригади:
Витрати часу, хв., x | до 26 | 26-28 | 28-30 | 30-32 | більш 32 | Всього |
Кількість робітників, чол. f |
Визначити середні витрати часу на виготовлення однієї деталі, а також моду і медіану.
рішення
Середні витрати часу на виготовлення однієї деталі визначаємо за формулою середньої арифметичної зваженої (умовні позначення записані в таблиці):
Для кожного інтервалу попередньо обчислювалося середнє значення ознаки як полусумма нижнього і верхнього значень інтервалу. Величина відкритих інтервалів прирівнюється до величини прилеглих до них сусідніх інтервалів:
;
и т.д.
Таким чином, середні витрати часу на виготовлення однієї деталі склали 29 хв.
Для визначення моди спочатку визначаємо модальний інтервал - тобто інтервал, який зустрічається найчастіше. Це інтервал 28 -30 хв. (у нього максимальна частота - 10 чол.). Моду визначаємо за формулою:
Таким чином, найчастіше витрати часу на одну деталь становили 29,3 хв.
3. Для визначення медіани складемо таблицю, в якій визначимо накопичену частоту.
Витрати часу, хв. | Кількість робітників, f | Накопичена частота, s |
до 26 | ||
26 – 28 | 10 (2 + 8) | |
28 – 30 | 20 (10 + 10) | |
30 – 32 | 29 (20 + 9) | |
більш 32 | 30 (29 +1) | |
Всього | - |
Медіанним є інтервал 28 - 30 хв., Так як на цей інтервал доводиться перша накопичена частота, що перевищила половину обсягу сукупності (20 перевищує ).
Медіану визначаємо за формулою:
Таким чином, половина робочих затрачала на виготовлення однієї деталі менш 28,5 хв, а половина - понад 28,5 хв.