УРОК 16.

Вступ

УРОК 15

ТЕМА :Розвиток образів у різних видах мистецтва : в літературі та музиці (продовження )

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- Біографія П. І. Чайковського ;

- аналізування драматургії та композиції музичних

творів різних жанрів і форм (соната ) щодо відо-

браження мозаїки навколишнього світу ;

- визначення основних типів музичної драматургії :

контрастного, конфліктного, безконфліктного

- Гармонія – важливий елемент музичної фактури ;.

- характеристика особливостей побудови сонатної

форми як співставлення та розвитку різнохарактер-

них образів.

- засвоєння поняття музична драматургія, сонатна форма та її складові .

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвиток вокально – хорових навичок.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

демонстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

 

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

 

Вступне слово вчителя :

 

На минулому уроці ми розглядали один із найпрекрасніших образів мистецтва. Як же забути неперевершений зразок утілення образу кохання в музиці – побічну партію з увертюри-фантазії “Ромео і Джульєтта” П. Чайковського!

Сьогодні ми прослухаємо ще раз увертюру-фантазію, але вже до кінця.

 

ІІ. Слухання. П. Чайковський. Увертюра-фантазія „Ромео і Джульєтта” (повністю)

Прослухайте повністю увертюру-фантазію Петра Чайковського „Ромео і Джульєтта”. Визначте основні образи, втілені в частинах сонатної форми: образ патера Лоренцо (вступ), образ ворожнечі та образ кохання (експозиція), боротьба образів зла і добра (розробка), розвиток образів ворожнечі й кохання (реприза), загибель закоханих і перемога кохання (кода).

 

Петро Чайковський

Увертюра-фантазія „Ромео і Джульєтта”

 

Відомості про увертюру-фантазію П. Чайковського „Ромео і Джульєтта”

Працюючи над увертюрою-фантазією „Ромео і Джульєтта”, Чайковський писав: „І все одно істинна любов сильніша за все: сильніша ненависті, сильніша самої смерті... І я покажу, обов’язково покажу, що на світі існує саме таке кохання”. Сьогодні ми простежимо, як йому це вдалося.

Сюжет трагедії Вільяма Шекспіра „Ромео і Джульєтта” – ціла низка подій, що розкриває різні людські характери, а через них – певне коло явищ дійсності. Петро Чайковський в однойменній увертюрі-фантазії поставив за мету розкрити ідею, виділити головні лінії розвитку. Конфлікт між образами ворожнечі та кохання він утілив в експозиції. Однак, не досить назвати основні діючі сили. Необхідно втілити динаміку та лінію конфліктного розвитку непримиренних сил. Цій меті служить не лише розробка, а й видозмінена реприза.

Розробка передає узагальнений образ ненависті, яка стоїть на заваді головним героям. Мелодія хоралу (тема Лоренцо) звучить уже не м’яко, а грізно – як тема долі, фатуму.

У репризі побічна партія змінюється: вона починається без підготовки, а її наспівна тема раптово обривається, підсилюючи напругу. У розвиток уплітаються мотиви головної партії, починається зіткнення двох тем, двох образів. Трагічне напруження досягає критичної точки – так композитор передав момент загибелі героїв.

Після тривалої паузи починається кода. Її мета – допомогти слухачам пройнятися радістю, відчути піднесеність, повірити в перемогу кохання, в його величезну силу та безсмертя.

III . Диригуваннятворчий процес творення музики

 

Диригувати — означає керувати процесом виконання музичного твору (хором чи оркестром). При цьому диригенту слід враховувати дуже багато різноманітних вира­жальних факторів, та перш за все— метр (розмір) і темп. В основу такого прийому, як метр, покладені дво-, три- абочотиридольні помахи рук, а темп при цьому вказує, з якою швидкістю потрібно виконувати ці рухи.

Але це всього лиш схема, за якою диригент відбиває долі кожного такту. Для більш повного відтворення засобіввиразності твору він використовує рухи, погляди та міміку, вказуючи на їхню дію й такимчином забезпечуючи розкриття образного змісту твору.

Допишіть ритмічнийсупровід. Створіть імпровізований оркестр і спробуйте під керівнишвом диригентавиконати вокально-ритмічну вправу.

IV. Виконання пісні „ Розпустили кучері дівчата ”

Робота над піснею „Розпустили кучері дівчата”

 

Караоке. Пісня „Розпустили кучері дівчата”

“Розпустили кучері дівчата”

Українська народна пісня

 

V . Підсумки уроку

Навіть якби ми не читали «Ромео і Джульєтту» Шекспіра, навіть якби не знали назву симфонічної увертюри-фантазії Петра Чайковського, все одно відчули би в геніальній музиці і церковний хорал, і напружену атмосферу боротьби, і епізоди, сповнені прекрасного кохання, і сумну розв’язку всієї трагедії. Але, знаючи програму фантазії, відчуваючи в її музиці живі образи героїв Шекспіра, ми повніше сприймаємо твір Чайковського, він справляє набагато сильніше враження, допомагає глибше пережити сумну історію кохання, серйозніше замислитися над тим, що таке любов і ненависть, дружба і ворожнеча, життя і смерть.

Світ – прекрасний, якщо існують такі почуття, така музика!

ТЕМА : від образів війни до образів перемоги ..

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- аналізування драматургії та композиції музичних

творів різних жанрів і форм (соната ) щодо відо-

браження мозаїки навколишнього світу ;

- визначення основних типів музичної драматургії :

контрастного, конфліктного, безконфліктного

- характеристика особливостей побудови сонатної

форми як співставлення та розвитку різнохарактер-

них образів.

- засвоєння поняття музична драматургія, сонатна форма та її складові .

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвиток вокально – хорових навичок.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

демонстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

 

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

 

Вступне слово вчителя :