УРОК 9.

V .Висновок.

 

Вч. Сьогодні ми розглянули розвиток образів камерної музики, прослухали експозицію І-ї частини Сонати для віолончелі та фортепіано Едварда Гріга, а також завершили вивчення пісні „Стоїть тополя”.

 

ТЕМА :Зміст і форма . .

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- познайомити з біографією Е, Гріга ;

- аналізування драматургії та композиції музичних

творів різних жанрів і форм (соната ) щодо відо-

браження мозаїки навколишнього світу ;

- визначення основних типів музичної драматургії :

контрастного, конфліктного, безконфліктного

- Різновиди ритмічного письма ;.

- характеристика особливостей побудови сонатної

форми як співставлення та розвитку різнохарактер-

них образів.

- засвоєння поняття музична драматургія, сонатна форма та її складові .

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвиток вокально – хорових навичок.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

демонстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

 

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

 

Вступне слово вчителя :

 

Сьогодні ми продовжимо розглядати сонатну форму.

 

Пояснення взаємозв’язків змісту й композиції (форми)

Композиції, які ми розглядаємо, досить часто мають однаковий вигляд: експозиція, розробка, реприза. Образи творів, написаних у сонатній формі, дуже різні. Це підкреслює багатство життєвого змісту в музиці. Життєвий зміст означає той образ, що музика взяла з життя. Отже, зовні – це сонатна форма, тобто експозиція, розробка та реприза, а образи інші: Руслан і Людмила, нідерландці й іспанці.

Якщо музичні образи різні, то й твори неподібні між собою, хоча композитори і звертаються до однієї форми.

Повернімося до сонатної форми в сонаті Едварда Гріга. Експозиція побудована на лірико-патетичній темі в головній партії та мрійливо-натхненній темі у побічній.

Послухайте І частину Сонати для віолончелі та фортепіано Едварда Гріга повністю.

Зверніть увагу на розвиток тем-образів у розробці та репризі.

 

ІІ. Слухання. Е. Гріг. Соната для віолончелі та фортепіано. І ч.

Аналіз прослуханого твору

 

Каденція – віртуозна імпровізація соло (найчастіше в концертах) перед закінченням твору (частини).

 

Найчастіше каденції звучать у концертах перед закінченням твору чи його частини.

Раніше композитори не писали каденції самі, а надавали виконавцям право їх самостійно створювати. Вони лише позначали ті місця, де каденція може звучати. Таким чином, каденція ставала імпровізацією солюючого інструмента на тему концерту чи сонати. З часів Бетховена композитори почали записувати каденції. Це надало творам органічної завершеності.

Каденція першої частини Сонати для віолончелі та фортепіано – це імпровізація на теми першої частини.

III . Теорія. Особливі метричні побудови. Змінний розмір.

 

Змінний розмір — це кількісна зміна тактового метра. Використовується як £ народних піснях, так і в авторських музичних творах.

Зверніть увагу на змінний розмір. Просольфеджуйте народну мелодію, написану взмінному розмірі.

IV. Виконання пісні О. Садчий «Стоїть тополя» .

Караоке. Пісня “Стоїть тополя”

 

Вибудуйте план виконавського розвитку пісні „Стоїть тополя” (динамічного, темпового тощо).