УРОК 7 .

V .Висновок.

Вч . Література – кіно – музика... Ось який шлях проходять образи. І на цьому шляху вони розвиваються та збагачуються. У цьому ми ще раз пересвідчилися сьогодні: „Гуцульський триптих” Мирослава Скорика став гармонійною складовою успіху геніального фільму Сергія Параджанова „Тіні забутих предків”.

 

ТЕМА :Музичні образи вшановують .

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- познайомити з біографією Я. Степового ;

- аналізування драматургії та композиції музичних

творів різних жанрів і форм (ораторія ) щодо відо-

браження мозаїки навколишнього світу ;

- визначення основних типів музичної драматургії :

контрастного, конфліктного, безконфліктного

- Динамічний розвиток музики ;.

- характеристика особливостей побудови сонатної

форми як співставлення та розвитку різнохарактер-

них образів.

- засвоєння поняття музична драматургія, сонатна форма та її складові .

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвиток вокально – хорових навичок.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

демонстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

 

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

 

Вступне слово вчителя :

Вч. Сьогодні дуже важливий урок. Нам потрібно вшанувати видатну людину. Організуємо концерт на її честь. Хто ж ця людина?

Він присвятив себе мистецтву – художник, поет. Майже всі його вірші стали піснями. На сюжети його творів написані опери, кантати. Пісня „Реве та стогне Дніпр широкий” стала гімном творчості й особистості митця. Ідеться про Тараса Григоровича Шевченка.

Ким є Шевченко для України? Він не лише видатний поет. Шевченко – душа України; це її думи, сподівання, мрії та надії. Не дивно, що шевченкове слово живе в кожному українському серці, а особливо – в серцях митців.

Безсмертна національна епопея „Кобзар”, призначена для декламування, потрапивши в уста народні, стала складовою частиною пісенності України; а у професійних композиторів заграла новими фарбами різноманітних жанрів – пісень, кантат, опер і балетів. Наприклад, більшість романсів і хорів Миколи Лисенка написані на слова Шевченка. У Кирила Стеценка є кантата „Шевченкові”. Наприклад, Яків Степовий написав «Прелюд пам’яті Тараса Шевченка» – твір, присвячений сторічному ювілею Кобзаря. Уперше його виконали на музично-літературному вечорі пам’яті Шевченка, що організувало Товариство народних університетів у Петербурзі.

 

Прелюд – це невелика інструментальна (переважно фортепіанна) п’єса.

 

II .Слухання. Я. Степовий. “Прелюд пам’яті Тараса Шевченка”

Вч . В основі «Прелюду пам’яті Тараса Шевченка» лежить одна тема, близька до інтонацій народних пісень-розповідей.

Вч.Якого характеру набуває образ, як він трансформується?

 

Слухання .

 

Уч. Відповіді.

Вч .Основний образ у «Прелюді пам’яті Тараса Шевченка» зазнає видозмін основної теми – від скорботного наспіву до героїчного заклику та урочистого піднесення в кінці. Немов Великий Кобзар спочатку спокійно оповідає про рідну землю та її людей, а потім – обурюється, закликає до змін і боротьби.

Ліричний образ та його тема, розвиваючись, варіюється та зазнає змін, але потім знову повертається в репризі. Отже, принципом поєднання музичних тем є подібність; і укладені вони у тричастинну форму.

Розповідь про творчість Я. Степового .

Вч .Продовжуючи кращі традиції Миколи Лисенка, Яків Степовий одним із перших інтерпретував поезію Шевченка для дитячого виконання. Він намагався доступно і проникливо розкрити перед дітьми багатий світ шевченківських образів.

Героїчні образи розкриті у хорах „Б’ють пороги”, „Чорна хмара з-за лиману”, „Наш отаман Гамалія”. Лірико-драматичні образи розкриті у таких творах, як „Прощай світе, прощай земле”, „Ой нема, нема”. Але найкраще композиторові вдалося втілити ліричні сторінки „Кобзаря”, серед яких найвідомішою є пісня „Садок вишневий коло хати”.

Проникнуті громадянським пафосом боротьби за народне щастя, неповторні за своєю поетичною красою твори Шевченка завдяки музиці Степового зазвучали на уроках музики, у шкільних хорах.

 

III . Теорія.

Вч. Однією з властивостей музичного звуку , а отже , і музика взагалі є величина гучності . Голосне і тихе звучання , їхнє протиставлення і поступові переходи становлять динаміку музичного твору . Інтенсивному наростанню або підсиленню гучності найчастіше відповідає більш високий рівень почуття , і навпаки , динамічному його послабленню відповідає почуття , що пов’язане з сумом чи скорботою . Проставте динамічні відтінки ( p , mp , f) та виконайте вправу .

 

IV. Розучування пісні О. Садчий «Стоїть тополя» .

Вч . У сучасних піснях часто звучить Шевченкове слово, згадується ім’я видатного українського поета. Ось хоча б слова з нової пісні “Стоїть тополя”: “Стоїть тополя на роздоллі – легенда пам’яті жива і листям промовля поволі святі Шевченкові слова”.

Демонстрація пісні .

 

Розучування пісні “Стоїть тополя”

Розпочнемо розучування пісні “Стоїть тополя”.

 

Вч. Визначте фрази мелодії, їх подібність та відмінність.

Зверніть увагу на синкопований ритм, а також – дво- і триголосий виклад приспіву.