Етапи соціологічного дослідження.


Структура заняття

ТЕМА: СОЦІОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ В СИСТЕМІ СОЦІОЛОГІЧНОГО ЗНАННЯ

Мета заняття:

• розкрити поняття КСД та значення терміну в сучасному суспільстві;

• охарактеризувати основні способи збору і одержання соціологічної інформації, її узагальнення, аналізу та інтерпретації;

• проаналізувати доцільність використання певного виду вибірку у КСД;

• формувати у студентів навички аналізу, вміння охарактеризувати особливості застосування соціологічного спостереження та розкрити специфіку його видів;

• скласти конспект.

Матеріально-технічне забезпечення: схеми, таблиці.

Література:

1.Піча В.Н. Соціологія. Навчальний посібник. - Л.,2002

2.Волович В.І. Соціологія: підруч. для студ. вищ. навч. закл. – К.: Центр учбової літератури. 2009.

3.Городяненко В.Г. Соціологія. Підручник. - К.: ВЦ «Академія», 2006

1. Організаційна частина.

2. Актуалізація опорних знань.

3. Повідомлення теми, формування мети та основних завдань.

4. Мотивація навчальної діяльності.

5. План заняття:

5.1. Організація соціологічного дослідження, його етапи і види.

5.2. Методи збору соціологічної інформації.

5.3. Вимір у соціологічному дослідженні.

6. Підведення підсумків.

 

Хід заняття

 

Оскільки, як було сказано в першій лекції, завдання соціології - вивчати суспільство і виробляти рекомендації для його вдосконалення, то потрібні певні засоби, які б здійсню­вали цю роботу. Такими засобами є соціологічні дослідження.

Отже, соціологічне дослідження - це інструмент вив­чення соціальних явищ за допомогою методів, які дозво­ляють кількісно та якісно оцінити соціальну інформацію. Це система логічно-послідовних процедур, пов'язаних метою отримання достовірних даних про суспільство і процеси, що відбуваються в ньому.

Кожне соціологічне дослідження, як і будь-яке наукове, має свій об'єкт і предмет. Об'єкт і предмет конкретного дослідження не слід ототожнювати з об'єктом і предметом науки в цілому. Об'єктом соціо­логічного дослідження може бути не тільки суспільство в цілому, а й будь-яка соціальна група людей, предметом -будь-які процеси, що відбуваються у цій групі і т.д.

Будь-яке наукове дослідження починається з постановки проблеми. Проблема- протиріччя між знанням про потреби і незнанням шляхів задовольняння цих потреб людей. Недарма вчені часто кажуть: «Хочеш знайти проблему? - Шукай протиріччя!». Вирішення проблеми - отримання нового знання. Для отримання його складається програма вирішення проблеми. Це дуже важливий і відповідальний етап. Існує думка, що добре розроблена програма дослідження - це майже половина всього дослідження. Розробка програми має три функції: методологічну, методичну, організаційну.

Методологічна функція визначає уявлення про досліджуваний об'єкт і предмет, формує основну мету дослідження, завдання для досягнення цієї мети, вказує на шляхи, якими можна досягти поставленої мети. Іншими словами, методологія дає відповідь на питання: що треба робити, щоб досягти поставленої мети, як інтерпретувати отримані дані?

Методична функція вказує на те, які шляхи треба обрати для досягнення мети даного дослідження. Сюди входить складання конкретного плану, в якому необхідно вказати певну послідовність у застосуванні тих чи інших методів. Крім того, методична функція передбачає порівняння результатів з результатами інших подібних досліджень.

Організаційна функція полягає у поділі праці ко­лективу, розподілі часу дослідника, коштів, контролю за процесом дослідження тощо.

Отже, з програми досліднику повинно бути зрозумілим, що треба робити, за допомогою чого це можна зробити і як це зробити. Програма має бути чіткою (зрозумілою), гнучкою, мати логічну послідовність структури.

Обов'язковим елементом програми соціологічного дослідження є формування гіпотези. Без гіпотези дослідження втрачає свою цілеспрямованість. Російський вчений Д.І. Менделєєв казав, що краще дотримуватися гіпотези, яка з часом виявиться хибною, ніж не дотримуватися ніякої.

Усі наступні етапи соціологічного дослідження по суті є розгортанням і деталізацією пунктів виробленої програми для доведення або спростування прийнятої гіпотези. Спочатку складається детальний план проведення дослідження, у якому враховується вся послідовність дій дослідника або дослідницького колективу.

Після складання плану проводиться збір матеріалу або інформації про досліджуваний об'єкт. Далі зібраний матеріал обробляється. Підраховується кількість загальних відповідей при опитуванні, підбиваються відсотки різних варіантів відповідей, певні якісні дані переводяться у кількісні (числові) тощо. На наступному етапі всі результати обробки аналізуються, тобто виявляються їх взаємозв'язки, причини, які привели до цих результатів тощо. На завершальному етапі проводиться інтерпретація результатів і розробка рекомендацій для усунення негативних явищ або щодо здійснення певних заходів для поліпшення становища чи зміни досліджуваних процесів на краще. І, нарешті, може бути зроблений прогноз на майбутнє.